Pracovní doba:

Dle telefonických objednávek

Kontakt:

tel.:
+420 737459725

e-mail:
bpruskova@seznam.cz


HALLUX VALGUS

(vbočený palec)

Hallux valgus, vbočený palec, patří k nejčastějším získaným deformitám nohy.

Kůže je často zarudlá, se zduřením. Nohy se brzy unaví, palec se začne postupně vychylovat směrem k druhému prstu. Šlacha palce sklouzává do plosky a postupně tak zhoršuje její deformitu.

Tato deformita je úzce spjata se vznikem příčně ploché nohy. Působí značné obtíže – bolesti při zatížení, otlaky v obuvi, puchýře, vadí kosmeticky a působí problémy s výběrem vhodné obuvi.

Na vzniku vbočeného palce se podílí několik příčin.

Ze zevních příčin je to především nošení nevhodné obuvi. Statisticky je uváděn největší výskyt u žen které nosí nevhodnou obuv: lodičky, boty s úzkou špičkou a vysokým podpatkem. Vnitřní faktory jsou v podstatě dány tvarem nohy.

Vliv dědičnosti je individuální. Souvislost mezi výskytem hallux valgus u pacientů a u jejich rodičů byla zaznamenána asi v 70%.

Hlavním předpokladem prevence i léčby vbočeného palce je nošení vhodné obuvi. Měla by mít pružnou podrážku, nízký podpatek a dostatek prostoru pro prsty. Zvláště u dětí hrozí nebezpečí vzniku deformit, protože často na problémy s obuví neupozorní

Konzervativní léčba spočívá především v prevenci - nošení vhodné obuvi. U lehčích případů se někdy doporučují silikonové nebo gumové korektory palce, které se vkládají mezi palec a druhý prst. Korektor může zpomalit progresi vady, nápravu deformity však nelze očekávat. Jeho funkce spočívá tedy hlavně v pooperačním období, kdy drží palec a napomáhá hojení ve správném postavení. Součástí prevence je i vhodná a pohodlná obuv s dostatečným prostorem pro prsty, měkkou a tvarovanou ortopedickou podrážkou. Doporučuje se někdy i fyzioterapie a především kvalitní pedikúra, korekce, tejpování.

Při dlouhodobé bolesti, větší deformitě a po selhání konzervativních způsobů léčby doporučujeme operační řešení.